Co pyli we wrześniu

Co pyli we wrześniu? Podobnie jak w sierpniu najbardziej dokuczliwe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w tym miesiącu dokuczają one uczuleniowcom prawie w całej Polsce. We wrześniu mogą odetchnąć z ulgą uczuleni na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria, ponieważ kończą one pylić mniej więcej w II dekadzie miesiąca. Sprawdź, jakie rośliny pylą we wrześniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

 We wrześniu pylą m.in. zarodniki grzybów mikroskopowych. W tym miesiącu najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny grzybów z gatunku Cladosporium. Tego rodzaju grzyby znakomicie rozmnażają się także w temperaturze umiarkowanej, dlatego we wrześniu uczuleni na Cladosporium powinni w dalszym ciągu uważać na swoje zdrowie.

Koniec pylenia trawy, bylicy i zarodników z rodzaju Alternaria we wrześniu

We wrześniu mogą odetchnąć uczuleni na bardzo dokuczliwe pyłki traw! W tym miesiącu kończy się, trwający od kwietnia, okres pylenia tej rośliny. W dalszym ciągu będą dokuczały alergikom, choć w mniejszym stopniu, zarodniki z rodzaju Alternaria oraz pyłki bylicy, które także kończą pylenie w tym miesiącu.

Intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego większość roślin kończy pylenie w często deszczowym i chłodnym wrześniu.

Co pyli we wrześniu?

 • Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Na początku września we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium jest wysokie. Dopiero w III dekadzie miesiąca ich stężenie zmniejsza się do średniego. Wyjątek stanowią południowy i północno-wschodni kraniec Polski, gdzie przez cały miesiąc ich stężenie jest bardzo wysokie. Z kolei zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria znikną w całej Polsce już w II dekadzie miesiąca.

 • Bylica pospolita

W pierwszej dekadzie września stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części kraju jest średnie. Podobnie w południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski oraz w centralnej części kraju. Dopiero w II połowie września bylica skończy pylić w całej Polsce.

 • Pokrzywa

Na Mazowszu i Pomorzu przez pierwsze dwie dekady września stężenie pyłku pokrzywy w powietrzu jest średnie, a przez ostatnią niskie. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj do końca pierwszej dekady października. W centralnej Polsce, gdzie pod koniec miesiąca pokrzywa kończy pylić, przez pierwsze dziesięć dni września ich stężenie jest średnie, a w dopiero w ostatniej niskie. We wrześniu mogą odetchnąć uczuleniowcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski, ponieważ w tych regionach pokrzywa kończy pylenie już w drugiej dekadzie sierpnia.

 • Trawy

Pyłki traw, które ze wszystkich pyłków najczęściej dokuczają alergikom w Polsce, we wrześniu kończą pylenie w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski już w pierwszej dekadzie miesiąca. Z kolei na Mazowszu i Pomorzu oraz w centralnej części kraju pyłki traw znikają z powietrza 10 dni później.

 • Ambrozja

We wrześniu jej obecności nie zauważą alergicy z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ w tych rejonach już nie pyli. W centralnej Polsce ambrozja kończy pylenie w II dekadzie miesiąca. Z kolei na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki znikają z powietrza w ostatniej dekadzie września.

 • Babka zwyczajna

Na Pomorzu i Mazowszu oraz w centralnej części kraju babka zwyczajna kończy pylić w drugiej dekadzie września. Przez cały ten okres stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie zmienia się i jest niskie. Z kolei na południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski nie obserwuje się pyłków bylicy w powietrzu, ponieważ w tym regionie kończy ona pylenie pod koniec sierpnia.

 • Komosa

W centralnej Polsce pylenie komosy kończy się w sierpniu, dlatego we wrześniu pyłki bylicy dokuczają jedynie uczuleniowcom z Pomorza i Mazowsza oraz z południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańców Polski, gdzie jej pyłki zanikają w I dekadzie miesiąca.

http://www.poradnikzdrowie.pl/

Kolejki oczekujących

 • Poradnia ginekol.-położnicza - 3-4 dni
 • Poradnia chirurgii ogólnej - 1 tydzień
 • Poradnia otolaryngologiczna - II poł. września 2017
 • Poradnia neurologiczna - I poł.października 2017
 • Poradnia chirurgii urazowo-ortoped. -  II poł. października 2017
 • Poradnia okulistyczna -  brak miejsc na 2017 r.

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Laboratorium 71 321 60 03 wew. 44
Fizykoterapia 71 321 60 03 wew. 52
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61