Nużeniec – pasożyt w naszych powiekach

PHOTO: EAST NEWS/SCIENCE PHOTO LIBRARY (Demodex folliculorum),

Nużeniec – pasożyt w naszych powiekach to niewielki, mierzący około 0,3 mm pasożyt, należący do roztoczy i żywiący się lipidami oraz łojem skóry. Na całym świecie spotykany jest u wielu gatunków ssaków, a z tych bytujących na człowieku opisano dotychczas jego dwa gatunki.

Pasożyty bytujące na człowieku różnią się nie tylko rozmiarem, ale również miejscem, które wybierają do życia. Większy, osiągający 0,4 mm nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) często spotykany jest w mieszkach włosowych brwi i rzęs. Doskonałym środowiskiem dla mniejszego nieprzekraczającego 0,3 mm nużeńca krótkiego (Demodex brevis) są natomiast powiekowe gruczoły Meiboma. Człowiek nie może zarazić się nużeńcami zwierzęcymi.

– Częstość zakażenia nużeńcami rośnie w populacji wraz z wiekiem. Uważa się, że w grupie wiekowej 19–40 lat 40–50 proc. osób jest zakażonych nużeńcem. Odsetek ten rośnie do 70-80 proc. w grupie powyżej 41 roku życia – mówi dr n. med. Maciej Osęka.

Duży procent osób, u których występują nużeńce, wiąże się z łatwością zarażenia tym roztoczem – wystarczy do niego zwykłe podanie ręki lub kontakt z przedmiotami, których używała osoba zakażona.

Do infekcji może dojść wszędzie, natomiast miejscami, w którym ryzyko zarażenia nużeńcem jest szczególnie duże należą takie miejsca jak, salon fryzjerski i kosmetyczny. Warto podkreślić, że bardzo ryzykowne jest również korzystanie z ogólnodostępnych w drogeriach i perfumeriach testerów kosmetyków np. w postaci pudru, cieni do rzęs i tuszy, na których mogą znajdować się roztocza.

– Nużeńce przenoszą się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt, współdzielenie przyborów higienicznych, ręczników, przyborów do makijażu, poszewek poduszek, ale również poprzez jaja znajdujące się w kurzu – wyjaśnia dr Osęka.

Nużeńce dają o sobie znać najczęściej, w sytuacji obniżonej odporności organizmu – wtedy też pojawia się uczucie suchości lub ciała obcego w oku, a powieki swędzące i opuchnięte. Sygnałem, który może wskazywać na prawdopodobieństwo rozwoju nużycy (demodekozy) są również nawracające jęczmienie i gradówki, powstałe w wyniku zablokowania ujścia gruczołów oraz wypadanie włosów – rzęs i brwi.

Co warte podkreślenia, uważa się, że najczęstszą dolegliwością wywołaną przez te pasożyty jest zespół suchego oka, niejednokrotnie mylony z reakcją alergiczną lub przemęczeniem narządu wzroku spowodowanym np. wielogodzinną pracą przy komputerze.

Zawsze w przypadku utrzymywania się lub nawracania tego typu objawów warto zasięgnąć porady okulisty.

W leczenie nużycy stosuje się m.in. gorące kąpiele z dużą ilością mydła z heksachlorobenzenem,  roztwory spirytusowe pirogalolu, pirokatechiny, naftolu, mieszaniny mentolowo-kamforowej oraz preparaty roztoczobójcze oparte na benzoesanie benzylu.

Podstawą profilaktyki nużycy jest zachowanie właściwej higieny. Pomocne mogą ty być specjalne preparaty przeznaczone do codziennego oczyszczania oczu i ich okolic. Pomagają one usunąć z powiek zanieczyszczenia, resztki makijażu i wydzielinę z gruczołów powiekowych. Regenerują też okolice oczu i powiek, w przypadku, gdy zakażenie już wystąpiło, wspierając tym samym proces leczenia.

 

 

PHOTO: EAST NEWS/SCIENCE PHOTO LIBRARY (Demodex folliculorum)

Kolejki oczekujących

  • Poradnia ginekol.-położnicza - II poł. września 2020
  • Poradnia chirurgii ogólnej - I poł. października 2020
  • Poradnia neurologiczna - II poł. października 2020
  • Poradnia otolaryngologiczna - I poł. października 2020
  • Poradnia chirurgii uraz-ortop. - II poł. listopada 2020
  • Poradnia okulistyczna -  II poł. kwietnia 2021

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Rehabilitacja 71 322 18 73
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61