Otyłość, cukier…

Otyłość staje się co raz większym wyzwaniem dla polityki zdrowotnej i społecznej. W 2016 r. na całym świecie 39% populacji dorosłej miało nadwagę, 13% było otyłe. Zjawisko relatywnie częściej występowało wśród mężczyzn, nadwagę miało 62% mężczyzn, w przypadku kobiet było to 46%. Otyłość występowała w przypadku 15,6% kobiet i 18,1% mężczyzn. Zarówno w przypadku dorosłych mężczyzn, jak i kobiet populacja osób z nadwagą lub otyłością zwiększyła się o w ciągu ostatnich 5 lat. Wszystkie źródła badań potwierdzają wzrostową tendencję.

Podstawową przyczyną nadmiernej masy ciała jest nadwyżka przyswajanej nad wydatkowaną wartości energetycznej. Otyłość nie wydaje się być wyłącznie wynikiem zmniejszenia ilości wydatkowanej energii związanej ze zmianami gospodarczymi, zwiększającego się udziału usług w gospodarce w stosunku do produkcji, czy rozwoju technologicznego zmniejszającego zaangażowanie siły roboczej. Autorzy wskazują na badania historyczne dokumentujące znaczący wzrost konsumowanych kalorii, dla którego trend jest zgodny z trendami obserwowanymi w przypadku otyłości. Wzrost ten jest związany ze wzrostem spożycia węglowodanów, w szczególności napojów słodzonych. Zwiększone spożycie kalorii związane jest również ze wzrostem spożycia różnego rodzaju przekąsek.Wzrost spożycia kalorii i otyłość pierwotnie wynikały ze zmian w produkcji żywności, które doprowadziły do spadku cen masowo produkowanych, wysokokalorycznych produktów. Dodatkowo spadek cen żywności wynikający z pakowania ich w większych opakowaniach zwiększyło spożycie produktów pomiędzy głównymi posiłkami, ale również ilość jedzenia spożywaną w trakcie samych posiłków. Zwraca się uwagę również na wzrost płac, powodujący wzmożoną siłę nabywczą, jak również wynikający z wydłużonego czasu pracy wzrost konsumpcji w restauracjach, czy wzrost spożycia przetworzonego jedzenia.
W wyniku braku równowagi pomiędzy pozyskiwaną a wydatkową wartością energetyczną powstaje nadwyżka energetyczna magazynowana w komórkach tłuszczowych, które się powiększają lub zwiększa się ich liczba. Dodatkowo zwiększa się wydzielanie wolnych kwasów tłuszczowych oraz licznych peptydów. Literatura podaje, że konsekwencją tych dwóch mechanizmów może być szereg problemów zdrowotnych. Na podstawie przeglądu systematycznego wskazuje się statystycznie istotną zależność pomiędzy nadwagą a zachorowalnością na cukrzycę typu 2, nowotwory, choroby kardiologiczne, astmę, choroby woreczka żółciowego, zwyrodnienie stawów i przewlekły ból pleców. WHO w swojej publikacji grupuje problemy zdrowotne związane z otyłością w trzy grupy. W pierwszej z nich, dla której ryzyko wystąpienia danego problemu w przypadku otyłości jest największe (relatywne ryzyko zachorowania większe od 3), uwzględniono cukrzycę typu 2, choroby pęcherzyka żółciowego, dyslipidemię, insulinooporność, bezdech senny. Druga grupa, odnosząca się do umiarkowanego ryzyka zachorowania, uwzględnia chorobę wieńcową, nadciśnienie, chorobę zwyrodnieniową kolan, hiperurykemię i dnę. Trzecia grupa chorób, dla których występuje nieznacznie wyższe ryzyko zachorowania w przypadku otyłości obejmuje nowotwory (rak piersi u kobiet po menopauzie, rak endometrium, rak okrężnicy), nieprawidłowości w gospodarce hormonów płciowych, zaburzenia płodności, bóle dolnego odcinka kręgosłupa, zwiększone ryzyko komplikacji przy znieczuleniach, otyłość macierzyńską. Dodatkowo wskazuje, że spektrum problemów zdrowotnych obejmuje również szereg problemów behawioralnych.

Kolejki oczekujących

  • Poradnia ginekol.-położnicza - II poł. stycznia 2021
  • Poradnia chirurgii ogólnej - II poł. stycznia 2021
  • Poradnia neurologiczna - II poł. stycznia 2021
  • Poradnia otolaryngologiczna - II poł. stycznia 2021
  • Poradnia chirurgii uraz-ortop. - I poł. lutego 2021
  • Poradnia okulistyczna -  II poł. lipca 2021

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Rehabilitacja 71 322 18 73
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61