Co pyli w listopadzie?

Co pyli w listopadzie? Przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych mogą być one przyczyną uczulenia w całym kraju. Sprawdź, co jeszcze pyli w listopadzie i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

W listopadzie pylą przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych. Mimo że liście spadają z drzew, sezon na alergię się nie skończył, a u niektórych osób objawy uczulenia (np. alergiczny nieżyt nosa czy gardła) mogą się nawet nasilić.

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych regionach Polski jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków pogodowych i zmniejsza się np. pod wpływem opadów, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

Co pyli w listopadzie?

zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium

Zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium najczęściej zamieszkują środowisko gleb. Namnażają się one szczególnie intensywnie przy wysokim poziomie wilgotności powietrza, który jest typowy dla deszczowej jesieni.

W listopadzie na zarodniki grzybów mikroskopowych powinni uważać szczególnie alergicy z województwa opolskiego, lubuskiego oraz części województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. W tych rejonach zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będą się utrzymywać przez cały miesiąc, jednak w niskim stężeniu. W pozostałych częściach kraju ich stężenie w powietrzu utrzymuje się tylko w pierwszej dekadzie listopada.

Jesienią przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaj Aspergillus i Penicillium. Są one obecne w powietrzu przez cały rok, zwykle w tym samych stężeniu. Występują w piwnicach, łazienkach czy kuchniach – wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność, a dostęp światła i świeżego powietrza jest ograniczony. Zarodki tych grzybów można znaleźć także w kurzu domowym, w którym znajduje się kolejny alergen – roztocza.

alergeny roztoczy

Wraz z nastaniem chłodniejszych, jesiennych miesięcy chętniej i więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Centralne ogrzewanie znacznie podnoszące temperaturę powietrza w pomieszczeniach, szczelne okna utrudniające cyrkulację powietrza oraz bogate wyposażenie wnętrz sprzyjające osiadaniu kurzu tworzą idealne środowisko do namnażania się alergizujących roztoczy. Są to mikroskopijne pajączki bytujące w kurzu domowym. Największe ich stężenie stwierdza się w łóżkach, materacach, dywanach, wykładzinach, tapicerowanych meblach i pluszakach. Do najczęstszych objawów alergii na roztocze należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.

 

źródło:  Poradnik Zdrowie

Kolejki oczekujących

  • Poradnia ginekol.-położnicza - II poł. marca 2020
  • Poradnia chirurgii ogólnej - II poł. marca 2020
  • Poradnia neurologiczna - II poł. kwietnia 2020
  • Poradnia otolaryngologiczna - II poł. kwietnia 2020
  • Poradnia chirurgii uraz-ortop. - II poł. maj 2020
  • Poradnia okulistyczna -  I poł. grudnia 2020

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Fizykoterapia 71 321 60 03 wew. 52
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61