Hemoroidy
Hemoroidy – blisko połowa społeczeństwa będzie w swoim życiu cierpieć z ich powodu, zazwyczaj dokuczają one pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Wcale nie jest to bowiem tylko problem osób starszych lub cierpiących na zaparcia. Może się on przytrafić każdemu, wliczając w to osoby cieszące się dobrym zdrowiem, ale spędzające wiele czasu w pozycji siedzącej.
Hemoroidy, wewnętrzne lub zewnętrzne, wywoływane są przez rozszerzanie i zapalenia splotów żylnych w odbytnicy i odbycie.
Główną różnicą jest rodzaj bólu: hemoroidy wewnętrzne nie bolą, ponieważ napęczniałe żyły znajdują się w górnej części odbytu, która nie jest unerwiona. Takie hemoroidy mogą nawet nie wywoływać objawów. Ale często możesz zauważyć odrobinę krwi w stolcu. Takie ślady można dostrzec na papierze toaletowym lub na toalecie. Czerwona krew świadczy o tym, że krwawienie znajduje się w dolnej części układu pokarmowego. Jeśli znajduje się ono wyżej, mianowicie w żołądku lub jelitach, wskutek trawienia krew przybiera kolor czarny. Innym sygnałem obecności hemoroidów wewnętrznych jest odczucie „nieskończenia” procesu wydalania.
Hemoroidy zewnętrzne z kolei mogą potwornie boleć. Niektórzy nie mogą nawet chodzić. W nieleczonych może dojść do zakrzepicy i zapalenia. Hemoroidy stają się wtedy niebiesko-fioletowe i krwawią.
Częstotliwość tej choroby w uprzemysłowionych krajach nie jest zaskoczeniem dla nikogo, biorąc pod uwagę dietę i styl życia większości społeczeństwa. Hemoroidy zdarzają się dużo częściej niż w innych krajach.
Hemoroidy pochodzą od zbyt dużego ciśnienia wywieranego na delikatne żyły. Nacisk ten jest spowodowany zaburzeniami trawienia, które z kolei są wywołane przez złe odżywianie się, siedzący tryb życia (zwłaszcza pracę biurową), nadwagę. Przypadłość ta często spotykana jest też u kobiet ciężarnych, jednakże w tym przypadku znikają one po porodzie.
Przyzwyczajenia łazienkowe mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów, powodując podrażnienia, krwawienia oraz swędzenie:
– Ważne jest, aby nie przeć w toalecie. Naturalne ruchy jelit muszą wywołać wypchnięcie stolca bez użycia siły; możesz ewentualnie użyć lekkiej siły mięśni brzucha, ale nigdy nie więcej niż przez piętnaście sekund; Z tego powodu ważne jest, aby nie czekać, aż poczujesz potrzebę pójścia do toalety. Przestrzegaj naturalnego rytmu trawienia w Twoim organizmie;
– Nie siedź na sedesie dłużej niż pięć minut. Pozycja siedząca zwiększa nacisk na odbyt, co nie jest wskazane w sytuacji, gdy żyły są już napęczniałe i rozszerzone. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podmyj się i przejdź, oczekując aż powróci potrzeba oddania stolca.
– Nie podcieraj się nadmiernie papierem toaletowym. Musisz jednak zachować najwyższy poziom czystości, aby uniknąć zapalenia i infekcji. Każdorazowe podmywanie się wodą po oddaniu stolca, jak to czynią mieszkańcy krajów arabskich, wyjaśnia ich mniejszą skłonność do powstawania hemoroidów.
– Pozycja siedząca na toalecie nie sprzyja wydalaniu tak jak pozycja kuczna i dlatego potrzebne jest silne „parcie”. Badanie opublikowane w latach 80. pokazało, że u 18 osób na 20 fakt korzystania z toalety w pozycji kucznej przyczynił się do zniknięcia hemoroidów. Nie zachęcam do zastąpienia sedesu zwykłą dziurą w ziemi; natomiast posiadanie zdrowego układu trawiennego jest tak samo ważne jak pozycja, w której mamy zwyczaj korzystać z toalety.
– Uważaj na krwawienia! Jeśli zauważysz u siebie krwawienia związane z hemoroidami, zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeśli przytrafiło Ci się to po raz pierwszy. Krwawienia te mogą mieć w rzeczywistości inne przyczyny, bardziej poważne, takie jak nowotwór jelita grubego, będący bardzo rozpowszechnioną formą raka.
Warto pamiętać, o zbawiennej właściwości witaminy D, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zadbaj o przyjęcie odpowiedniej dawki słońca i spożywanie tak dużej ilości tłustych ryb jak tylko to możliwe (trzy porcje tygodniowo).
Zapobieganie hemoroidom
Ta nieprzyjemna dolegliwość spowodowana jest zwykle zaparciami. Te z kolei wynikają najczęściej ze złej diety, braku ćwiczeń fizycznych, stresu, a także z odwodnienia. Zaparcia mogą być również wywołane przez nadużywanie środków przeczyszczających, przez zespół jelita wrażliwego oraz niedoczynność tarczycy.
Aby zapobiec zaparciom:
– Spożywaj pokarmy bogate w błonnik
Uwaga, błonnik (włókno pokarmowe) nie ma nic wspólnego z tym, co nazywamy „włóknem” w języku potocznym. To że pokarm jest miękki, łatwy do połknięcia, czytaj płynny, to nie oznacza, że nie zawiera błonnika. Błonnik to nie tylko „otręby”. Przykładowo, sok gruszkowy jest w niego wyjątkowo bogaty. Ziarna lnu, które trzeba zmielić przy pomocy młynka do kawy przed spożyciem, bo w przeciwnym wypadku przedostaną się w całości do Twojego systemu trawiennego, są również bardzo dobrym źródłem błonnika. Istnieją wreszcie ziarna, które są naturalnym środkiem samym w sobie: Plantago psyllium (babka płesznik). Była ona używana już 10 wieków p.n.e. przez medyków Górnego Egiptu – i jest ona tak samo skuteczna po dziś dzień. Wybieraj ekologiczną babkę. Na początku bądź ostrożny, jeśli Twój organizm nie jest przyzwyczajony do błonnika.
– Aby wzmocnić żyły, jedz flawonoidy
Są to substancje nadające barwę owocom. Dużą ilość tego związku znajdziesz w świeżych pomarańczach, ale także w… czerwonym winie. W zasadzie to właśnie czerwone wino jest najbogatsze we flawonoidy. Wydaje się również, że część społeczeństwa, która spożywa tłuszcze pod postacią oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, posiada lepsze żyły i rzadko cierpi na hemoroidy.
– Pij wodę bogatą w minerały
Za wskazówkę, czy jesteś odpowiednio nawodniony, posłuży Ci kolor Twojego moczu. Musi być jasnożółty i przejrzysty. Nie zdziw się jednak, biorąc multiwitaminę, jeśli będzie on bardzo żółty. Jest to efektem obecności witaminy B2. W walce z zaparciami pomaga również picie wód mineralnych bogatych w wapń.
– Spożywaj probiotyki wysokiej jakości
Bogata flora bakteryjna w jelitach nie tylko pozwala na prawidłowe trawienie; jest to podstawowy warunek, aby osiągnąć optymalny stan zdrowia.
– I wreszcie – postaraj się kontrolować poziom stresu
Jeśli możesz, to wyeliminuj z Twojego życia niepotrzebne źródła niepokoju. Bardziej zrelaksowane życie i opanowane emocje przyczynią się w decydujący sposób do wyeliminowania problemów gastryczno-trawiennych, a co za tym idzie, hemoroidów.
Czytaj też: Rektoskopia
źródło: art. Jean-Marc Dupuis, Internet
Kolejki oczekujących
- Poradnia ginekol.-położnicza - II poł. lutego 2019
- Poradnia chirurgii ogólnej - II poł. lutego 2019
- Poradnia otolaryngologiczna - II poł. lutego 2019
- Poradnia neurologiczna - I poł. marca 2019
- Poradnia chirurgii uraz-ortop. - II poł. marca 2019
- Poradnia okulistyczna - I poł. maja 2019
TELEFONY
Centrala | 71 321 60 03 |
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. | 71 322 53 22 |
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA IIp. | 71 321 02 47 |
RTG | 71 321 02 47 |
USG ogólne | 71 322 53 22 |
Ginekologia | 71 321 60 03 wew. 25 |
USG ginekologiczne | 71 321 60 03 wew. 25 |
Fizykoterapia | 71 321 60 03 wew. 52 |
Medycyna Pracy | 883 497 667 |
REJESTRACJA POZ "na Borna" | 71 328 80 06 |
Rejestracja na wizyty prywatne
prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog
883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog
Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61