Hipowitaminoza czyli niedobór witamin

Hipowitaminoza, czyli niedobór witamin, jest stanem, którego nie należy ignorować, gdyż może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jedną z jej konsekwencji są dolegliwości skórne. Do najczęściej diagnozowanych problemów zalicza się stany zapalne skóry wywoływanie m.in. przez niedostatek witamin z grupy B.

Fot. © grigorylugovoy/Fotolia.com

Hipowitaminoza oznacza niedobór witamin, a najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprawidłowa dieta, uboga w składniki odżywcze. Objawy hipowitaminozy są zależne od tego, której witaminy brakuje organizmowi, ale jedynymi z najczęstszych symptomów są dolegliwości skórne.

Dolegliwości skórne związane z niedoborem witamin

Niedobór witamin jest następstwem wadliwej i nieodpowiednio zbilansowanej diety, która jest uboga w owoce oraz warzywa, będące źródłem witamin i składników mineralnych. Ten rodzaj schorzenia określany jest jako hipowitaminoza pierwotna. U niektórych osób diagnozuje się również tzw. hipowitaminozę wtórną wywołaną zaburzeniami wchłaniania witamin wskutek przyjmowania różnych leków oraz zwiększenia zapotrzebowania na witaminy w określonych stanach, np. u kobiet ciężarnych. Wśród najczęściej diagnozowanych hipowitaminoz powodujących powstawanie różnego rodzaju dolegliwości skórnych wyróżnia się niedobory witaminy A, B, oraz K.

Hipowitaminoza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach a zmiany skórne

Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zalicza się witaminy: A, D, E K. Jedną z najważniejszych witamin dla ludzkiego organizmu jest witamina A, która w aktywnej postaci znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątróbka, śmietana, mleko, żółte sery, masło). W prowitaminę A, czyli beta karoten,   obfitują warzywa i owoce o czerwonej, pomarańczowej, a także zielonej barwie (papryka, pomidory, marchew, warzywa liściaste). Niedobór witaminy A skutkuje zmianami skórnymi, takimi jak nadmierna suchość oraz rogowacenie skóry. Ponadto pojawia się suchość błon śluzowych i wypadanie włosów. Hipowitaminoza witaminy K objawia się skazą krwotoczną wywołaną zaburzeniami krzepliwości krwi. Schorzenie polega na powstawaniu licznych siniaków, wybroczyn oraz krwiaków, niekiedy bardzo rozległych, wskutek najmniejszych otarć często niezauważanych przez osoby chore. Witamina K znajduje się w takich produktach, jak: zielone, liściaste warzywa (sałata, kapusta, jarmuż, szpinak), brokuły, truskawki, oleje roślinne. W mniejszych ilościach występuje w mięsie, mleku oraz jego przetworach.

Witaminy z grupy B a kondycja skóry.

Najliczniejszą grupą witamin są witaminy rozpuszczalne w wodzie, wśród których wymienia się dużą liczbę witamin z grupy B, kwas foliowy oraz witaminę C. Dolegliwości skórne wywoływane są przez hipowitaminozę witamin z grupy B. Niedobory ryboflawiny (witamina B2) często prowadzą do powstawania zajad w kącikach ust oraz łojotokowego zapalenia skóry. Niebezpiecznym stanem jest hipowitaminoza witaminy PP (niacyna), w konsekwencji której rozwija się choroba zwana pelagrą. Schorzenie to określane jest również mianem choroby 3D ze względu na trzy obszary, w których widoczne są objawy choroby. Są to:

  • stany zapalne skóry (dermatitis),
  • zaburzenia pamięci (dementia),
  • biegunka (diarrhoea).

Kolejki oczekujących

  • Poradnia ginekol.-położnicza - I poł. czerwca 2020
  • Poradnia chirurgii ogólnej - I poł. czerwca 2020
  • Poradnia neurologiczna - II poł. czerwca 2020
  • Poradnia otolaryngologiczna - II poł. czerwca 2020
  • Poradnia chirurgii uraz-ortop. - II poł. lipca 2020
  • Poradnia okulistyczna -  brak miejsc na 2020

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Fizykoterapia 71 321 60 03 wew. 52
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61