Co pyli w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami, oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.

Drzewa, których pyłki wywołują alergię w kwietniu?
 • Olcha

Szczyt pylenia olchy przypada na połowę marca, ale jej zarodniki unoszą się w powietrzu nawet do połowy kwietnia. Przemieszczaniu się pyłków olchy sprzyja pogoda (brak zachmurzenia i opadów). Objawy alergii wywołanej pyłkami olchy mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele tygodni z powodu alergii krzyżowych z brzozą, która także kwitnie w kwietniu.

Objawem alergii na pyłki olchy jest nieżyt nosa, zapalenie spojówek, wyprysk kontaktowy i pokrzywka powierzchniowa.

 • Topola

Kwitnienie rozpoczyna pod koniec marca, ale pyłki w powietrzu mogą unosić się nawet do lipca. Największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia.

Silniej uczulają odmiany męskie topoli, które pylą od marca do kwietnia. Puch, który unosi się od kwietnia do maja jest nośnikiem zarodników żeńskich odmian tego drzewa i prawie nie uczula. Okres unoszenia się białego puchu zbiega się jednak z początkiem pylenia traw, przez co topola błędnie bywa uważana za główną przyczynę majowych katarów i łzawień. Topola reaguje krzyżowo z wierzbą.

 • Wierzba

Największe stężenie pyłków wierzby przypada na kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu. To alergen, który sprawia większe problemy mieszkańcom miast, niż wsi. Na terenach wiejskich wierzby rosną najczęściej w pewnym oddaleniu od gospodarstw (na podmokłym podłożu), dlatego stosunkowo rzadko zarodniki docierają do domów. W miastach wierzba jest często spotykanym drzewem parkowym, a zarodniki rozsiewane przez wiatr zalegają między budynkami całymi tygodniami, powodując uczulenia. Aby zminimalizować ryzyko alergii, osoby wrażliwe na ten alergen powinny zrezygnować z wierzb wielkanocnych (bazi) w mieszkaniach.

 • Brzoza

W Polsce występuje 7 odmian brzozy. Wszystkie zaczynają kwitnienie jeszcze w marcu, ale okres najintensywniejszego pylenia przypada na kwiecień. Po pyłkach traw, zarodniki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa.

Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych, dlatego osoby na nią uczulone przed katarem ustrzec się mogą, pozostając w domach.

 • Jesion

Jesion zaczyna pylić równolegle z brzozą, ale stężenie pyłków różni się w zależności od roku. Najczęściej pyli od końca marca do połowy maja, a apogeum kwitnienia przypada na kwiecień. Pomimo tego, że jesion wytwarza najwięcej aeroalergenu (pyłku) w porównaniu do innych drzew, to nie jest tak uciążliwy u nas, jak w Europie Zachodniej.

Warto wiedzieć, że jesion należy do tej samej rodziny drzew, co oliwka, która jest najczęstszą przyczyną alergii w krajach śródziemnomorskich. Osoby uczulone na pyłki jesionu, planując urlop w krajach południowych, powinny wziąć pod uwagę kalendarz pylenia tego drzewa (oliwka pyli od kwietnia do czerwca).

Objawami alergii na pyłki jesionu jest nieżyt nosa i ostre zapalenie spojówek.

 • Dąb

Pyłki dębu w powietrzu zaczynają unosić się w trzeciej dekadzie kwietnia i już wtedy można spodziewać się pierwszych reakcji na ten alergen. Apogeum pylenia dębu przypada na maj. W Polsce dziko rosną 2 gatunki dębu:

– dąb szypułkowy – pospolity dąb, którego kwiaty męskie złożone są z 4-12 pręcików, zebranych w zwisające kotki. Pyli 2 tygodnie przed dębem bezszypułkowym;

– dąb bezszypułkowy – pospolity gatunek w lasach parkach, rośnie na terenie całego kraju z wyjątek terenów górzystych i północno-wschodniej Polski.

W okresie nasilonego pylenia zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano, albo po deszczu. Po powrocie do domu dobrze jest wziąć szybki prysznic i zmienić ubranie, żeby pozbyć się pyłków osiadłych na skórze.
źródło: poradnikzdrowie.pl

Kolejki oczekujących

 • Poradnia ginekol.-położnicza - II poł. kwietnia 2019
 • Poradnia chirurgii ogólnej - II poł. kwietnia 2019
 • Poradnia neurologiczna - II poł. maja 2019
 • Poradnia chirurgii uraz-ortop. - II poł. czerwca 2019
 • Poradnia otolaryngologiczna - II poł. maja 2019
 • Poradnia okulistyczna -  I poł. października 2019

TELEFONY

Centrala 71 321 60 03
REJESTRACJA POZ "na Macieja" Ip. 71 322 53 22
REJESTRACJA SPECJALISTYCZNA  IIp. 71 321 02 47
RTG 71 321 02 47
USG ogólne 71 322 53 22
Ginekologia 71 321 60 03 wew. 25
USG ginekologiczne 71 321 60 03 wew. 25
Fizykoterapia 71 321 60 03 wew. 52
Medycyna Pracy  883 497 667
REJESTRACJA POZ "na Borna" 71 328 80 06

Rejestracja na wizyty prywatne

prywatne wizyty 793 729 667 chirurg, dermatolog, endokrynolog, neurolog, otolaryngolog, proktolog, reumatolog

883 497 667 angiolog, internista, pulmonolog

Okulista dziecięcy na Borna 71 328 80 61